Facebook

Vi havde en fantastik fastelavnsgudstjeneste i går med 311 deltagende, vi sluttede det hele af med fastelavnsboller og tøndeslagning for børnene🤠🤖🤡
Nu ser vi frem til Movie March, med masser af popcorn og slik🍿🍬🥤

Facebook photo

/ / KIBITTOGETHER / /

- vi elsker vores kirkes familierum. Gode historier fra ungdomsarbejdet, KIBgrupper, økonomi og diakoni. Et indblik i 2019 og visionen til 2020. En lille status og beretningsfolder kan fåes efter gudstjenesten på Søndag eller ses på hjemmesiden.

#fordimenneskerharværdi

- we love our church’s family room. Testimonies from youth work, KIB groups, finances and local outreach. An insight into the last year and vision for 2020. An informative folder can be found at the connect tent after services or can be downloaded digitally on the website.

#becausepeoplehavevalue

Facebook photo

/ / M I S S I O N / /

Vi glæder os til i morgen!🤩 Jesper Kure, ledende præst i Kirkeibyen Kolding taler til morgengudstjenesten og Anne Pedersen, leder af Euroclass taler til aftengudstjenesten. 🙌🏻

Husk at under morgengudstjeneste har vi:

👶👧MiniKirke for 0-3 år

👦🧒BørneKirke for 3-10 år

🙋‍♂️🙋‍♀️TweenClub for 10-13 år

Facebook photo

Gå til www.facebook.com/Kirkeibyen

Agenda

feb
27
tors
Torsdagsklub
feb 27 kl. 18:30 – 20:15
mar
3
tirs
Kraftværket (Cafe' Nærværket)
mar 3 kl. 19:00 – 22:00

Kraftværket inviterer på kursus for alle, der brænder for eller er nysgerrig på at formidle Guds kraft til mennesker. Kraftværket et nyt tiltag i Kirkeibyen og ledes af Peter Holmsgaard.

Kurset består af 6 tirsdag aftener med hvert sit tema, som tager dig igennem vigtige elementer i en udrustning til at hjælpe andre til at opleve Guds kraft. Nogle af emnerne kommer til at gå tæt på dig som person og kristen, andre vil gå dybt ned i ordet og noget vil handle om, hvordan vi agerer med respekt over for de mennesker, vi ønsker at hjælpe.

Den primære underviser er Peter Holmsgaard godt hjulpet af Dina og Ulrik Siegumfeldt, som gennem deres liv og tjeneste har stor erfaring med at hjælpe mennesker i frihed gennem et møde med Guds kraft. Glæd dig til en undervisning af høj kvalitet og med stor indsigt.

Målet med kurset er at træne dig som kristen til at formidle Guds kraft til mennesker. Det er samtidig en konkret oplæring af medarbejdere til Kirkeibyens nye tilbud, Kraftværket, som vil have faste åbningstider med tilbud om forbøn og ny frihed gennem Guds kraft.

Du er meget velkommen til at deltage, selv om du ikke planlægger at blive medarbejder i Kraftværket, men blot længes efter at blive udrustet på dette felt. Vi håber også, at der kommer deltagere fra andre byer, som er nysgerrige på at starte en afdeling af Kraftværket i deres egen by.

Opstart: Tirsdag d. 25. februar kl. 19.00-22.00
Sted: Café Nærværket, Lykkegårdsvej 100, 6000 Kolding
Tilmelding ikke nødvendig.

Program:
Du er meget velkommen til at deltage på hele kurset eller enkelte aftener.

Tirsdag d. 25/2
VÆRDIER for KRAFTVÆRKET: Salvet, vis, kærlig, respektfuld, Kristuslig og ansvarlig

Tirsdag d. 3/3
BEVIDSTHED: Hindringer for gennembrud, profeti, bedømmelse af ånder, kundskabsord

Tirsdag d. 10/3
FORLØSNING: Modtagelse af salvelse, helbredelse, udfrielse, genoprettelse, helbredelse af minder

Tirsdag d. 17/3
FORSTÅELSE: Åndelige dynamikker, vi kæmper FRA sejr ikke FOR sejr, okkultisme, sjælebånd, forbandelser

Tirsdag d. 24/3
MENNESKELIGT ASPEKT: Etiske retningslinjer, forberedelse til betjening, hvordan forløser vi Guds kraft, hvordan forløser vi IKKE Guds kraft

Tirsdag d. 31/3
FORVENTNINGER: Til medarbejdere i ”Kraftværket”

mar
4
ons
Cutting Edge
mar 4 kl. 19:00 – 21:30
mar
5
tors
Torsdagsklub
mar 5 kl. 18:30 – 20:15
mar
10
tirs
Kraftværket (Cafe' Nærværket)
mar 10 kl. 19:00 – 22:00

Kraftværket inviterer på kursus for alle, der brænder for eller er nysgerrig på at formidle Guds kraft til mennesker. Kraftværket et nyt tiltag i Kirkeibyen og ledes af Peter Holmsgaard.

Kurset består af 6 tirsdag aftener med hvert sit tema, som tager dig igennem vigtige elementer i en udrustning til at hjælpe andre til at opleve Guds kraft. Nogle af emnerne kommer til at gå tæt på dig som person og kristen, andre vil gå dybt ned i ordet og noget vil handle om, hvordan vi agerer med respekt over for de mennesker, vi ønsker at hjælpe.

Den primære underviser er Peter Holmsgaard godt hjulpet af Dina og Ulrik Siegumfeldt, som gennem deres liv og tjeneste har stor erfaring med at hjælpe mennesker i frihed gennem et møde med Guds kraft. Glæd dig til en undervisning af høj kvalitet og med stor indsigt.

Målet med kurset er at træne dig som kristen til at formidle Guds kraft til mennesker. Det er samtidig en konkret oplæring af medarbejdere til Kirkeibyens nye tilbud, Kraftværket, som vil have faste åbningstider med tilbud om forbøn og ny frihed gennem Guds kraft.

Du er meget velkommen til at deltage, selv om du ikke planlægger at blive medarbejder i Kraftværket, men blot længes efter at blive udrustet på dette felt. Vi håber også, at der kommer deltagere fra andre byer, som er nysgerrige på at starte en afdeling af Kraftværket i deres egen by.

Opstart: Tirsdag d. 25. februar kl. 19.00-22.00
Sted: Café Nærværket, Lykkegårdsvej 100, 6000 Kolding
Tilmelding ikke nødvendig.

Program:
Du er meget velkommen til at deltage på hele kurset eller enkelte aftener.

Tirsdag d. 25/2
VÆRDIER for KRAFTVÆRKET: Salvet, vis, kærlig, respektfuld, Kristuslig og ansvarlig

Tirsdag d. 3/3
BEVIDSTHED: Hindringer for gennembrud, profeti, bedømmelse af ånder, kundskabsord

Tirsdag d. 10/3
FORLØSNING: Modtagelse af salvelse, helbredelse, udfrielse, genoprettelse, helbredelse af minder

Tirsdag d. 17/3
FORSTÅELSE: Åndelige dynamikker, vi kæmper FRA sejr ikke FOR sejr, okkultisme, sjælebånd, forbandelser

Tirsdag d. 24/3
MENNESKELIGT ASPEKT: Etiske retningslinjer, forberedelse til betjening, hvordan forløser vi Guds kraft, hvordan forløser vi IKKE Guds kraft

Tirsdag d. 31/3
FORVENTNINGER: Til medarbejdere i ”Kraftværket”